ZadzwońNawiguj

Historia firmy

Rok 1993 (5 marca)

Firma Barabaś powstała w Krzeczynie Wielkim pod Lubinem, wyłącznie w oparciu o polski kapitał. Założycielem i właścicielem firmy jest Stanisław Barabaś. Rok 1993 to początek wolnego rynku w Polsce, „prywatna inicjatywa" dopiero raczkowała a kapitału zagranicznego w zasadzie nie było. Także my zaczynaliśmy skromnie- z małą wibroprasą produkującą kilka najpopularniejszych kształtów kostki, cała produkcja odbywała się ręcznie. Szybko okazało się, że zainwestowanie w tę branżę było strzałem w dziesiątkę. Po latach ograniczonych możliwości właściciele prywatnych posesji, firmy i samorządy mogły pozwolić sobie na zadbanie o estetykę i piękno otoczenia. Nasza kostka była do tego celu idealna. Bardzo dobre wyniki sprzedaży spowodowały dynamiczny rozwój firmy.

1996 05 30.02
divider

Rok 1997

Rozwój firmy nie był możliwy w pierwotnej lokalizacji - w środku wiejskiego osiedla domków jednorodzinnych. Zarówno hałas generowany przez wibroprasy uciążliwy dla mieszkańców, jak i brak odpowiedniej przestrzeni do rozbudowy zakładu spowodowały konieczność zmiany siedziby firmy. Idealnym, nowym miejscem stała się dzielnica przemysłowa Lubina. Odpowiednio duża działka, bliskość drogi krajowej S3 i duża odległość od budynków mieszkalnych dawała szanse na rozwinięcie skrzydeł.

1997 08 30.01
divider

Rok 1998

Rozpoczęły się prace budowlane w nowej lokalizacji. Powstała hala produkcyjna o powierzchni ok. 750 m kw. , zakupiliśmy nowoczesną wibroprasę dwuzasypową Omag oraz wibroprasę krocząca Hess produkującą krawężniki i obrzeża. Obok silosów na cement, pojawiły się silosy na kruszywa i zautomatyzowany system taśmociągów i wag.

Produkcja rosła. Firma zatrudniała coraz więcej pracowników. Uruchomiliśmy własne laboratorium. Wprowadziliśmy zintegrowany system zarządzania jakością ISO 9000:2000 oraz Zakładową Kontrolę Produkcji, która stosowana jest do dzisiaj.

Wszystkie te działania miały na celu stały wzrost jakości i wydajności produkcji oraz zapewnienie najwyższych standardów obsługi Klientów.

divider

Rok 2008

Firma Barabaś potrafiła nie tylko utrzymać ale i umocnić swoją wysoką pozycję na rynku materiałów wibroprasowanych, pomimo zwiększającej się konkurencji - zwłaszcza firm z kapitałem zagranicznym. Rosnące zapotrzebowanie na dobry polski produkt i wielu zadowolonych Klientów firmy spowodowały podjęcie decyzji o budowie drugiej linii produkcyjnej dla wibroprasy Henke o dużo większej wydajności- 1500-2000 m kw dziennie. W roku 2008, bazując tylko na własnych środkach, rozpoczęliśmy inwestycję.
Powstała nowa hala ze zautomatyzowanym systemem transportowym, w pełni automatycznym węzłem oraz systemem paletyzacji. Efekt - trzykrotne zwiększenie produkcji.

divider

Rok 2011

Korzystając z możliwości stworzonych przez fundusze europejskie zrealizowaliśmy projekt pn.”Budowa silnej i trwałej pozycji rynkowej w drodze wdrożenia nowoczesnej linii technologicznej do produkcji akcesoriów wibroprasowanych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.     Firma Barabaś otrzymała dofinansowanie w wysokości 4 milionów  200 tysięcy złotych do zupełnie nowej, w pełni zautomatyzowanej linii technologicznej Omag Tronic S 140/120 firmy BESSER GmbH ( wchodzącej w skład amerykańskiego koncernu BESSER Company.) To unikatowe w skali świata rozwiązanie powstało zaledwie trzy lata wcześniej. Po raz pierwszy zostało zastosowane w 2008 roku w Veenem w Holandii. Dla nas był to skok technologiczny umieszczający Firmę Barabaś w pierwszej lidze producentów betonowych materiałów wibroprasowanych. Linia została oficjalnie otwarta  w październiku 2011 roku. Dzięki tej inwestycji możemy produkować więcej, szybciej i ekologiczniej. Umożliwia nam ona także łatwiejsze wprowadzanie nowych wzorów a innowacyjny system barwienia zapewnia powtarzalność kolorystyki.

divider

Rok 2014

Dynamiczny rozwój firmy, zwiększenie zakresu działalności i nowe wyzwania, jakie wciąż przed sobą stawiamy spowodowały konieczność zmiany formy prawnej. Dlatego 5 listopada 2014 roku powstała Firma BARABAŚ spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

2015 05 30.01
divider

Rok 2015

Firma Barabaś to przykład, że można konsekwentnie, pracując z uporem, klarowną wizją rozwoju i oczekiwanej pozycji na rynku, z powodzeniem konkurować z silnymi zagranicznymi koncernami.

W 2015 roku wzbogaciliśmy naszą ofertę o produkty szlachetne o oryginalnych kształtach i powierzchniach. Są to m.in. kostki płukane, kostka z kamienną powierzchnią szlachetną, palisady łupane, bloczki dekoracyjne, płytki elewacyjne, płyty tarasowe, schody i wiele innych. Wprowadziliśmy także do sprzedaży produkty małej architektury ogrodowej: ogrodzenia, donice, rzeźby z piaskowca, drewniane i kamienne meble ogrodowe.

Nasze laboratorium stale pracuje nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi, których efektem będą nowe, atrakcyjne i funkcjonalne produkty oraz ekologiczne i nowatorskie rozwiązania w technologii betonu wibroprasowanego.

Fontanna z piaskowca w kształcie kostki behaton na placu Firmy Barabaś w Lubinie

Rok 2017

W sezon 2017/2018 wkraczamy z nową propozycją dla Klientów. Wprowadzamy dodatkowe wzory kostek . Jednak przede wszystkim chcemy zainteresować Klientów rozszerzonym wariantem naszych usług. Teraz nie tylko sprzedajemy kostkę brukową i galanterię betonową, ale możemy prowadzić inwestycję od A do Z. Na zlecenie Klienta przygotujemy szczegółowy projekt dowolnej nawierzchni wraz ze specyfikacją techniczną, zaproponujemy wszystkie niezbędne elementy, także małej architektury ogrodowej i wykonamy usługę brukarską. Nasz Koordynator Realizacji będzie kontrolował i nadzorował każdy etap inwestycji, zadba o najwyższą jakość wykonania prac i będzie ściśle współpracował z Inwestorem.

Firma Barabaś widok z góry