ZadzwońNawiguj

Aktualności

JUBILEUSZ 25.LECIA FIRMY BARABAŚ

Z dumą informujemy, że nasza firma obchodzi w tym roku 25. lecie istnienia. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z właścicielem i prezesem Spółki, Stanisławem Barabasiem,

Redakcja: 25 lat funkcjonowania firmy to powód do dumy?

Stanisław Barabaś, prezes Firmy Barabaś: Zdecydowanie tak. Zwłaszcza, że nie mówimy o trwaniu w wymyślonym ponad 20 lat temu schemacie, ale o ciągłym rozwoju firmy, bazy sprzętowej, oferty. O doskonaleniu produkcji, przede wszystkim pod względem jakości. Dziś jesteśmy jednym z największych i najdłużej istniejących na Dolnym Śląsku producentów wibroprasowanych materiałów budowlanych m. in. kostki brukowej, krawężników, obrzeży, korytek ściekowych. Tak, ja i moi pracownicy możemy być dumni.

Red.: Firma powstała w oparciu o polski kapitał, tak jest do dziś?

SB: BARABAŚ to firma rodzinna, obecnie funkcjonująca w strukturze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jesteśmy jednym z nielicznych przedsiębiorstw tej branży, które jest w 100% polskie. Wymusza to na nas konieczność rywalizacji z wielkimi, zachodnimi koncernami, ale my lubimy wyzwania i dobrze sobie z nimi radzimy.

Red.:Pierwszą lokalizacją firmy w 1993 r. był Krzeczyn Wielki, jak zaczynaliście?

SB: Początki były pionierskie. Rok 1993 to początek wolnego rynku w Polsce, „prywatna inicjatywa" dopiero raczkowała a kapitału zagranicznego w zasadzie nie było. Także my startowaliśmy skromnie- z małą wibroprasą produkującą kilka najpopularniejszych kształtów kostki a cała produkcja odbywała się ręcznie. Szybko okazało się, że zainwestowanie w tę branżę było strzałem w dziesiątkę. Po latach ograniczonych możliwości właściciele prywatnych posesji, firmy i samorządy mogli pozwolić sobie na zadbanie o estetykę i piękno otoczenia. Nasza kostka była do tego celu idealna. Bardzo dobre wyniki sprzedaży spowodowały dynamiczny rozwój firmy.

Red.: I okazało się, że potrzebna jest nowa siedziba?

SB: Rozwój firmy nie był możliwy w pierwotnej lokalizacji - w środku wiejskiego osiedla domków jednorodzinnych. Zarówno hałas generowany przez wibroprasy uciążliwy dla mieszkańców, jak i brak odpowiedniej przestrzeni do rozbudowy zakładu spowodowały konieczność zmiany siedziby firmy. Idealnym, nowym miejscem stała się dzielnica przemysłowa Lubina. Odpowiednio duża działka, bliskość drogi krajowej S3 i duża odległość od budynków mieszkalnych dawała nam szansę na rozwinięcie skrzydeł. Zbudowaliśmy nową halę produkcyjną o powierzchni ok. 750 m kw., zakupiliśmy nowoczesną wibroprasę dwuzasypową Omag oraz wibroprasę krocząca Hess produkującą krawężniki i obrzeża. Obok silosów na cement, pojawiły się silosy na kruszywa i zautomatyzowany system taśmociągów i wag.

Red.: Co było najważniejsze, na co postawiliście planując produkcję?

SB: Po pierwsze jakość, po drugie bogata oferta, po trzecie sprawna logistyka. Aby skutecznie konkurować z dużymi, zagranicznymi producentami, musieliśmy zadbać w równej mierze o każdy z tych elementów. Uruchomiliśmy własne laboratorium. Wprowadziliśmy zintegrowany system zarządzania jakością ISO 9001:2001 oraz Zakładową Kontrolę Produkcji, która stosowana jest do dzisiaj.

Aby spełnić rosnące oczekiwania Klientów na dobry, atrakcyjny, polski produkt podjęliśmy decyzję o budowie drugiej linii produkcyjnej dla wibroprasy Henke o dużo większej wydajności- 1500-2000 m kw dziennie. W roku 2008, bazując tylko na własnych środkach, rozpoczęliśmy inwestycję. Powstała nowa hala ze zautomatyzowanym systemem transportowym, w pełni automatycznym węzłem oraz systemem paletyzacji. Efekt - trzykrotne zwiększenie produkcji.

Red.: Ale na tym nie poprzestaliście. Kolejna „rewolucja” techniczna to rok 2011?

SB: Rzeczywiście, korzystając z możliwości stworzonych przez fundusze europejskiej zrealizowaliśmy projekt innowacyjności w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. Firma Barabaś otrzymała dofinansowanie w wysokości 4 milionów 200 tysięcy złotych do zupełnie nowej, w pełni zautomatyzowanej linii technologicznej Omag Tronic S 140/120 firmy BESSER GmbH ( wchodzącej w skład amerykańskiego koncernu BESSER Company.) To unikatowe w skali świata rozwiązanie powstało zaledwie trzy lata wcześniej. Po raz pierwszy zostało zastosowane w 2008 roku w Veenem w Holandii. Dla nas był to skok technologiczny umieszczający Firmę Barabaś w pierwszej lidze producentów betonowych materiałów wibroprasowanych. Linia została oficjalnie otwarta w październiku 2011 roku. Dzięki tej inwestycji możemy produkować więcej, szybciej i ekologiczniej. Umożliwia nam ona także łatwiejsze wprowadzanie nowych wzorów a innowacyjny system barwienia zapewnia powtarzalność kolorystyki.

Red: Co dalej? Jakie są plany na najbliższą przyszłość?

SB: Stale pracujemy nad wzbogaceniem naszej oferty. W tym sezonie wprowadzamy kolejne nowe produkty – m.in. kostkę Bulwar, Płytę Chodnikową, rozszerzoną gamę pięknych i funkcjonalnych elementów łupanych. Proponujemy także nową usługę - kompleksową realizację inwestycji - od pomysłu do wykonania. Klient może nam powierzyć całość zadania. Koordynator Inwestycji przygotuje koncepcję zagospodarowania terenu wraz z wizualizacją, ustali koszty inwestycji i pomoże je zracjonalizować, doradzi najlepszą kostkę brukową, produkty do wykończenia różnych przestrzeni, ogrodzenie i inne elementy małej architektury ogrodowej. Współpracująca z nami ekipa brukarska wykona zadanie szybko i fachowo. To Koordynator będzie prowadził wszelkie uzgodnienia z fachowcami i pilnował prawidłowości wykonania prac. Cały proces realizacji jest nadzorowany przez Firmę Barabaś.

Polecam Państwa uwadze także innowacyjny produkt - Bloczek Keramzytowy. Keramzyt to lekkie, wytrzymałe kruszywo syntetyczne o bardzo dobrej zdolności trzymania ciepła. Bloczki betonowe z dodatkiem keramzytu mogą być wykorzystane w budownictwie mieszkaniowym i ogólnym.

Mamy też bardzo duże plany rozwojowe całej firmy, już niedługo przedstawimy szczegóły inwestycji.

Red.: Czego życzyć Firmie na kolejne lata?

SB: Rozwoju właśnie, zadowolenia Klientów, szacunku konkurencji, satysfakcji pracowników.

divider

PARK OSIEDLOWY W NOWEJ ODSŁONIE

Już niedługo będzie można z przyjemnością spacerować po Parku Osiedlowym w Lubinie. Nowe, ładne i wygodne alejki spacerowe wykonane zostaną z kostki Firmy Barabaś. Apollo w barwach jesieni szczególnie pięknie prezentuje się w blasku październikowego słońca.

divider

IV MEMORIAŁ IWONY BUCZEK - najlepsi wspinacze w Lubinie

Anna Grabińska i Ariel Marciniak to zwycięzcy IV MEMORIAŁU IWONY BUCZEK – OTWARTYCH MISTRZOSTW MIASTA I GMINY LUBIN WE WSPINANIU NA TRUDNOŚĆ, który odbył się 30.09.2017r. na obiekcie wspinaczkowym „Kielich” w Lubinie. Najlepszymi zawodnikami z Gminy Lubin zostali Aleksandra Jeremiejko, Grzegorz Mańczak. W zawodach udział wzięło blisko 100 osób. Partnerem zawodów była Firma Barabaś. 

Tak duża frekwencja świadczy o coraz wyższej randze Memoriału organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Gór w Lubinie. To licząca się w świecie wspinaczki impreza, na którą przyjeżdżają najlepsi sportowcy. W zawodach na trudność nie ma znaczenia czas w jakim zawodnicy dotrą do mety. Najważniejsza jest technika, wytrzymałość i spryt, pozwalające na osiągnięcie szczytu. To duże wyzwanie także dla doświadczonych wspinaczy, dlatego chętnie mierzą się w takiej konkurencji. Routsetter Marcin Wszołek, zadbał o wysoki poziom trudności dróg, zapewniający wielkie emocje nie tylko zawodnikom ale i widzom imprezy.

Szczególnie ciepło kibice dopingowali młodych wspinaczy. Najmłodsza zawodniczka miała zaledwie siedem lat i radziła sobie doskonale. Odwagi, zręczności i determinacji mógłby jej pozazdrościć niejeden starszy kolega. Rywalizację dziecięcą wygrali Wiktoria Skonieczna i Piotr Salach.

Podczas zawodów przeprowadzony został również Meeting Highline'owy, przygotowany przez Slackhouse Team. Śmiałkowie próbowali przejść po wąskiej taśmie o długości ok. 105 metrów rozwieszonej pomiędzy Kielichem i jednym z pobliskich wieżowców mieszkalnych, na wysokości ok. 30 metrów. Silny wiatr sprawił, że sztuka przejścia pełnego hajku udała się tylko Kubie Morawskiemu.

Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji dla widzów. Konkurencje sportowe, ścianki wspinaczkowe dla dzieci, prezentacja Klubu Motocyklowego „Iskra Rudna”, pokaz umiejętności sekcji wysokościowej ratowników KGHM Polska Miedź SA. O/ Jednostka Ratownictwa Górniczo-Hutniczego, szkolenie z podstaw pierwszej pomocy to niektóre z nich.

Zawody transmitowała Telewizja Regionalna w Lubinie.

Przyjacielską rywalizacją na najwyższym sportowym poziomie SMG uczciło pamięć swojej koleżanki Iwony Buczek. Znakomici zawodnicy, piękna pogoda, świetna atmosfera - to były naprawdę udane zawody. V Memoriał Iwony Buczek odbędzie się 29 września 2018 roku. Już dziś zapraszamy na jubileuszową edycję.

divider

CZAS LETNICH REMONTÓW

Lato to doskonała pora na remonty ulic, chodników, placów. Kostka brukowa i elementy drogowe (krawężniki, obrzeża, korytka ściekowe, ażury itd) produkowane przez Firmę Barabaś wykorzystywane są w wielu inwestycjach w regionie. Klienci doceniają jakość   i atrakcyjność naszych wyrobów. W Lubinie już w przyszłym tygodniu oddana do użytku będzie ul. M.Skłodowskiej -Curie a pasaż przy ul. Kościuszki zyska nowy wygląd dzięki kostce Piano siena. W Prochowicach  kostkę Modern z powierzchnią szlachetną można zobaczyć przy ul. Legnickiej, remonty chodników trwają także w Niemstowie.

divider

NIEBIESKA KOSTKA BRUKOWA. WIDOCZNA, TRWAŁA, ŁADNA.

Wyznaczanie specjalnych miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych to standard każdej inwestycji określony nie tylko prawem, ale również dbałością o wygodę Klientów. Niestety, często zdarza się, że oznakowanie takiego miejsca jest niewystarczające. Zwłaszcza znaki poziome, zwykle po prostu malowane farbą na nawierzchni po pewnym czasie stają się niewidoczne. Znakomity pomysł rozwiązania tego problemu wprowadza firma Shell. Teraz miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych będą wyróżnione niebieską kostką brukową. Polepszy to nie tylko widoczność miejsc, ale i trwałość oznaczenia. Raz ułożona kostka będzie służyła przez lata, nie wymaga odświeżania i ponownego malowania znaków. To prosta, skuteczna i funkcjonalna metoda. A przy tym parking będzie wyglądał po prostu ładnie.
Firma Barabaś zawsze podkreśla, że jesteśmy gotowi do realizacji indywidualnych, oryginalnych zleceń. Nasze możliwości produkcyjne pozwalają na wytworzenie kostki brukowej w praktycznie każdej barwie. Dlatego z przyjemnością odpowiedzieliśmy na propozycję koncernu Shell i wyprodukowaliśmy kostkę Behaton w specjalnym, dedykowanym tej inwestycji kolorze kobaltowym. Pierwsza partia, która ułożona będzie w centrum Warszawy, już dojechała do Klienta.

Kostka Behaton niebieski w Warszawie
divider

I Bieg Papieski Szlakiem Szklar Dolnych

W I Biegu Papieskim Szlakiem Szklar Dolnych wystartowało blisko 100 zawodników. Uczestnicy biegu rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym (100 m), dzieci z klas 1-3 (400 m), dzieci z klas 4-6 (600 m), młodzież gimnazjalna (1,5 km) oraz bieg główny od 17 lat (4 km).

Podczas biegu organizatorzy zbierali też środki na rozbudowę i remont Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szklarach Dolnych.
Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Szklary Dolne „Nasza Przyszłość” a Firma Barabaś jednym z głównych sponsorów.

divider

XII Zlot Motocyklowy, Rudna 23.06-25.06.2017

Tradycyjnie w czerwcu miłośnicy dwóch kółek spotykają się Gwizdanowie/Rudnej. XII Zlot Motocykli w Rudnej to była bardzo udana impreza. Dopisała i pogoda i uczestnicy i goście. Atmosfera była fantastyczna a zabawa przednia. Kilkaset wspaniałych maszyn, prezentacje Strongman, konkursy, koncerty świetniej muzyki m.in.zespołów Rezerwat, Turbo, Pawła Kukiza- nikt się tutaj z pewnością nie nudził.

Sponsorem wydarzenia była Firma Barabaś.

divider

I Bieg Papieski Szlakiem Szklar Dolnych

NASZ SPONSORING.

W imieniu organizatorów - Stowarzyszenia Szklary Dolne "Nasza Przyszłość" zapraszamy na I Bieg Papieski Szlakiem Szklar Dolnych 24 czerwca 2017 r. Oprócz przyjacielskiej rywalizacji sportowej impreza ma także na celu zebranie środków na rozbudowę i remont Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szklarach.

divider

Festiwal Kwiatów, Lubin 30.04-1.05.2017

Kilka tysięcy osób uczestniczyło w tegorocznym, V Festiwalu Kwiatów. Bardzo dziękujemy wszystkim na odwiedzenie naszego stoiska. Cieszymy się, że mogliśmy zaprezentować naszą nową ofertę, zainspirować, doradzić, zachęcić do zakupu produktów i usług Firmy Barabaś. Dopisała nawet, kapryśna tej wiosny pogoda. Gra w klasy na kostce Modern była przebojem! Swoich sił próbowali młodzi i starsi, różne były techniki i style ale radość ta sama. Zachwyciła nas zwłaszcza artystka Zespołu Folklorystycznego z Zimnej Wody. Tak się trzeba umieć bawić!

divider

24 września odbył się 3 Memoriał Iwony Buczek – Otwarte Mistrzostwa we wspinaniu na trudność. W tym roku aż 67 zawodników postanowiło się zmierzyć z 34 metrowymi drogami ułożonymi przez Marcina Wszołka, Łukasza Brzezickiego oraz Marcina Lisa.

Zwycięzcami 3 Memoriału Iwony Buczek zostali:

Dzieci i Młodzież:

1. Szymon Zalesiński

Kobiety:

1. Julia Kapiszko

2. Zuzanna Banaś

3. Anna Grabińska

Mężczyźni:

1. Ariel Marciniak

2. Mateusz Piechota

3. Łukasz Szabla

Zawody były wspaniałą okazją do świętowania 20.lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Gór „Kielich”. Odbywał się meeting highline`owy. Można było zobaczyć niepowtarzalnego spaceline „SPACE NET”, a śmiałkowie mieli możliwość spróbowania swoich sił na hajku. Całe zawody były transmitowane na żywo w Telewizji Regionalnej.

divider

Tak prezentuje się nasza nowa ciężarówka. Zapewniamy transport kupionych u nas produktów i stale zwiększamy flotę. Wszystko dla wygody i zadowolenia naszych Klientów.

Man Firmy Barabaś
divider

Wysoka jakość elementów drogowych produkowanych przez Firmę Barabaś, doceniona przez budowniczych drogi ekspresowej S3. Jesteśmy częścią najważniejszej inwestycji ostatnich lat. Ta trasa transeuropejska docelowo połączy Szwecję z Grecją.

Dostawy materiałów Barabaś na budowę S3
Dostawy materiałów Barabaś na budowę S3
13731839_881277825348975_2596321392351528490_o
Dostawy materiałów Barabaś na budowę S3
divider

W Polkowicach kolejna inwestycja z wykorzystaniem naszej kostki. Przy ul. Kmicica powstają nowe chodniki.

Dostawy materiałów Barabaś na budowę w Polkowicach
Dostawy materiałów Barabaś na budowę w Polkowicach
Dostawy materiałów Barabaś na budowę w Polkowicach